Darowizna w gotówce od ojca – DO OPODATKOWANIA!

Darowizna w gotówce od ojca – DO OPODATKOWANIA!

Darowizna w gotówce od ojca – DO OPODATKOWANIA!

Brak komentarzy do Darowizna w gotówce od ojca – DO OPODATKOWANIA!

Wydawać by się mogło, że wg prawa darowizna od rodziców jest czynem nieopodatkowanym. Jak się okazuje – jedynie może się tak wydawać. Podobno też sporne kwestie skarbowe powinny być rozstrzygane na korzyść obywatela – jednak nie zawsze. Izba skarbowa tym razem nie zgodziła się z korzystnym dla obdarowanych stanowiskiem sądu. Okazało się, że aby uniknąć opodatkowania darowizny, musi ona być wpłacona na konto przez darczyńcę, nie dotyczy tego przykład, gdzie obdarowany dostaje gotówkę i sam ją wpłaca do banku. Brzmi jak kabaret? Ale jednak to rzeczywistość!

Zdaniem Izby Skarbowej w Katowicach córka, która otrzymała od ojca gotówkę i od razu wpłaciła do banku, powinna zapłacić podatek od darowizny. Inaczej byłoby, gdyby ojciec zlecił przelew.

Nasuwa się pytanie – jaka jest różnica w sposobie przekazania darowizny? Co w przypadku, kiedy ojciec jest osobą schorowaną, której ciężko udać się osobiście do banku? W takim przypadku nie pomaga nawet powoływanie się na kilka orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, potwierdzającego prawidłowość stanowiska podatniczki (przykład pochodzi z Izby Skarbowej w Katowicach). Fiskus ma swoje zdanie i twierdzi, że wyroki są błędne. Na potwierdzenie przywołuje wyrok NSA korzystny dla niego.

Sytuacja wyglądała następująco: ojciec podarował córce 10 tys. zł w gotówce, dodatkowo dokumentując ten fakt pisemną umową. Po jej podpisaniu, jeszcze tego samego dnia, córka wpłaciła darowaną kwotę na swój rachunek bankowy.

Otrzymana darowizna przewyższa kwotę zwolnioną z podatku bez zgłoszenia. By nie zapłacić podatku, obdarowany musi ją zgłosić w urzędzie skarbowym na odpowiednim formularzu, w terminie sześciu miesięcy od otrzymania. Dodatkowym warunkiem jest, jeśli darowizna dotyczy środków pieniężnych, skorzystanie z rachunku bankowego. Ustawa dokładnie mówi o udokumentowaniu otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub SKOK lub przekazem pocztowym.

Przywołując kilka wyroków NSA, córka argumentowała, że nie budzi wątpliwości, iż obdarowany sam może wpłacić sobie darowiznę na rachunek bankowy. Podkreślała, że ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wymaga, by z dowodu wpłaty lub przekazu pocztowego miało wynikać, iż wpłacającym darowiznę winien być darczyńca.

Inaczej sprawę widziała izba skarbowa. Stwierdziła, że podatek trzeba będzie zapłacić, gdyż darowizna została dokonana gotówką z ręki do ręki. Córka wpłaciła na konto własne pieniądze, już po otrzymaniu darowizny od ojca.

Źródło: rp.pl
numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1.4515. 360.2016.1.PM

Nasz numer konta:

Bezpartyjni
18 1950 0001 2006 2804 2562 0002
IDEA Bank

Dołącz do nas na:

Back to Top