Bez JOW w samorządach? Skok PiS po władzę absolutną?

Bez JOW w samorządach? Skok PiS po władzę absolutną?

Bez JOW w samorządach? Skok PiS po władzę absolutną?

Brak komentarzy do Bez JOW w samorządach? Skok PiS po władzę absolutną?

„Zlikwidujemy jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych” – nieoficjalnie przyznają politycy PiS. Jak ustalił reporter RMF FM Patryk Michalski, to jedna z głównych zmian – nad którą trwają prace – planowanych przez Prawo i Sprawiedliwość w nowej ordynacji samorządowej. Ordynacja zakłada również wydłużenie do 5 lat kadencji prezydentów, wójtów, burmistrzów i radnych.

Jeszcze nie dawno chodziły słuchy o tym, że PiS chce zreformować ordynację wyborczą zaczynając od wyborów samorządowych. Niektórzy z nadzieją twierdzili, że będzie to pewnie rozszerzenie JOW na wybory w miastach powiatowych. Realiści natomiast zastanawiali się w jaki sposób PiS będzie chciał zgarnąć większość również w samorządach. Jak się okazuje – chcą wycofać JOW z wyborów w miastach, które nie są siedzibami powiatów.

Jednomandatowe okręgi wyborcze mają zniknąć z miast, które nie są siedzibami powiatów. W rozmowie z RMF FM Adam Lipiński, pełnomocnik rządu Beaty Szydło ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania, przyznał, że „są postulaty, żeby zlikwidować JOW-y, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła”. Również zdaniem Jarosława Krajewskiego z PiS, „w samorządach są poważne problemy, jeśli chodzi o JOW-y, dlatego przy zmianie ordynacji wyborczej trzeba ocenić, jak się sprawdziły i podjąć odpowiednią decyzję”. Inni politycy PiS w nieoficjalnych rozmowach z naszym reporterem przyznali, że decyzja o likwidacji JOW-ów zapadła w kierownictwie partii i jest przesądzona.

(…)politycy PiS studzą emocje i mówią, że w debacie publicznej będą przekonywali, że JOW-y się nie sprawdziły, bo np. radni zamiast skupiać się na interesie całej gminy, dbają wyłącznie o swój okręg wyborczy, który często ogranicza się do kilku ulic.

Polityków PiS oraz wszystkich, którzy uważają, że JOWy w wyborach samorządowych się nie sprawdziły, zapraszamy do Augustowa w woj. podlaskim. Dzięki zmienionej ordynacji, większość w radzie miasta zdobył NIEZALEŻNY i BEZPARTYJNY komitet, deklasując niejednokrotnie wyniki wieloletnich działaczy partyjnych. I tu warto zauważyć w jaki sposób działają oraz czy faktycznie tak skupiają się na swoim okręgu.

Mam bardzo poważne wątpliwości do istnienia jednomandatowych okręgów wyborczych, bo JOW-y dają szansę w wyborach tym, którzy są zamożni – tak szef MSWiA Mariusz Błaszczak komentuje pomysł zlikwidowania jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych.

To jest wynaturzenie demokracji. W demokracji pieniądze nie powinny być najważniejsze. A system JOW-ów tworzy taką sytuację, że ktoś zamożny może stworzyć sytuację, która nie oddaje preferencji wyborczych obywateli – podkreśla minister Błaszczak.

Panie ministrze! Z całym szacunkiem dla Pana osoby, ale chyba mówimy o różnych ordynacjach. Zgadzamy się z jednym – w demokracji pieniądze nie powinny być najważniejsze. W związku z tym proponujemy wprowadzenie JOW w wyborach do sejmu RP i sprawdzenie się w swoim, dużo mniejszym, okręgu. Proponujemy również zlikwidowanie subwencji dla partii politycznych – przecież niejednokrotnie partie zaciągają kredyty przed wyborami właśnie po to, by spłacić je właśnie z subwencji. Czyli wg Pana w dzisiejszej ordynacji (czy to do sejmu, czy też do rady miasta w miastach powiatowych, ponieważ działają one podobnie) nie są istotne pieniądze? Czyż nie to właśnie wg Pana słów jest wynaturzeniem demokracji? Pytania te pozostawiamy dla Was wszystkich do refleksji.

Źródło: rmf24.pl

Nasz numer konta:

Bezpartyjni
18 1950 0001 2006 2804 2562 0002
IDEA Bank

Dołącz do nas na:

Back to Top