O nas

Stowarzyszenie Bezpartyjni powstało 11 listopada 2015 roku. Wtedy to odbyło się spotkanie założycielskie. Jednak początki naszej działalności społecznej sięgają 2012r – konkretnie akcji zmieleni.pl, zorganizowanej przez Pawła Kukiza w 2012 roku. Jesteśmy grupą ludzi, Podlasian, których jednoczy cel w postaci zmiany naszego Państwa. Chcemy, by nasz kraj stał się prawdziwie demokratyczny, przyjazny i bliski obywatelowi, a nasi przedstawiciele do parlamentu byli zależni bezpośrednio od wyborcy, a nie od partii i jej wodza. Uważamy, że wszystkie patologie dnia codziennego w Polsce mają swoje źródło w wadliwym systemie wyborczym, dlatego wspieramy wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej na JOW.

Inicjujemy prelekcje, spotkania, debaty, eventy, prowadzimy działania edukacyjne, popularyzatorskie oraz prace merytoryczne służące propagowaniu idei Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW).
W ramach inicjatywy Zmieleni.pl na terenie Podlasia z powodzeniem realizowaliśmy działania, których bezpośrednim celem była promocja idei JOW wśród mieszkańców naszego regionu. Sztandarową akcją, którą udało nam się zorganizować w tym czasie była Podlaska Konwencja JOW w Białymstoku.

podlaska-konwencja-zmielonych

Dlaczego Zmieleni.pl

„Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska ale po wygranych wyborach (w 2004r.) bardzo szybko zapomniała o tym postulacie. Dlaczego listę trzeba odtworzyć ? Bo została …..zmielona !!! Odtwórzmy więc tą listę i złóżmy do Sejmu.” – Paweł Kukiz.

Jesienią 2004 politycy obozu, który dzisiaj praktycznie niepodzielnie rządzi Polską, podjęli akcję ustrojową, którą ogłosili jako „jeden z największych projektów przeprowadzonych na polskiej scenie politycznej”. Na czele akcji stanął niedawny premier – wówczas jedynie wicemarszałek Sejmu. Powołano 2,5 tysiąca pełnomocników gminnych, 379 pełnomocników powiatowych i 41 pełnomocników okręgowych. Uruchomiono ok. 1000 stałych punktów zbierania podpisów. Po 3 miesiącach zebrano ponad 750 tysięcy podpisów i triumfalnie, w spektakularnej procesji wniesiono do Sejmu. Jednym z głównych postulatów było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych.

Co się stało z listami podpisów?

Ten „największy projekt przeprowadzony na polskiej scenie politycznej” okazał się gigantycznym oszustwem. Film Tomasza Sekielskiego “Władcy marionetek” (https://www.youtube.com/watch?v=SgYgGbW93mQ) dokumentuje fakt, że zebrane podpisy przeszły przez sejmową niszczarkę i trafiły do pieca. Po prostu zostały ZMIELONE.
Zaś wywiad z Andrzejem Olechowski z 13.05.2015 (https://www.youtube.com/watch?v=2jxUsD19EDY ) pokazuje w sposób dobitny kompletny brak szacunku przedstawicieli władzy do woli obywatela.

Skąd pomysł JOW?

Ruch Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych zapoczątkował  śp. profesor Jerzy Przystawa. Profesor zauważył, że w obowiązującym obecnie proporcjonalnym systemie wyborczym to partie są głównymi beneficjentami systemu, ich interes i interes osób zajmujących eksponowane stanowiska w tych partiach jest istotniejszy od dobra i woli obywatela. W wyniku tej patologii partie stały się grupami interesu, scentralizowanymi i oderwanymi od obywateli, a ich przedstawiciele w rządze w żaden sposób nie czują się związani z obywatelem. Co więcej w chwili obecnej obywatel nie ma żadnych narzędzi prawnych, by ten stan rzeczy skorygować. W systemie JOW partie mają szansę stać się organizacjami demokratycznymi, obywatelskimi, służącymi społeczeństwu.

Uważamy, że obowiązująca obecnie w Polsce ordynacja proporcjonalna jest jedną z podstawowych wad ustrojowych. Utrudnia tworzenie stabilnego i efektywnego rządu, odsuwa Polaków od wpływu na działanie państwa i skutecznie uniemożliwia powstanie w naszym kraju społeczeństwa obywatelskiego. Powoduje także, że pojęcie odpowiedzialności w polskiej polityce zostało zupełnie zapomniane, a partie niesłusznie mają uprzywilejowaną pozycję względem obywateli. Czas to zmienić.

WYZWANIA NA DZIŚ

W lutym 2015 roku, kiedy Paweł Kukiz ogłosił swój start w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej braliśmy czynny udział w ostatecznie osiągniętym sukcesie wyborczym. Kiedy dnia 6 maja 2015 roku mieliśmy okazję gościć w Białymstoku kandydata na Prezydenta RP Pana Pawła Kukiza, wynajęta przez nas sala w budynku NOT nie była w stanie pomieścić wszystkich chcących wziąć udział w spotkaniu, przyszło ponad 900 osób:

kukiz w białymstoku

Po wyborach prezydenckich pojawiły się przed nami nowe wyzwania w głównej mierze związane z ogłoszonym na 6 września 2015 roku referendum. Wśród ogłoszonych pytań referendalnych było to, które naszym zdaniem ma decydujące znaczenie dla naszego kraju i naszej przyszłości, a dotyczące wprowadzenia nowej ordynacji wyborczej i wraz z nią Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

Jesteśmy razem od 2012r i razem pracujemy dla przyszłości naszego kraju.

Zjazd WoJOWników i Sympatyków JOW w Lubinie:

Duże 2

W lipcu i sierpniu 2015 roku, w „ruchu Kukiza” nastąpił pewien przełom – ruch przestał mieć wiele wspólnego z oddolnością, a lista kandydatów na posłów RP, którą stworzyliśmy w najbardziej możliwie demokratyczny sposób, została odsunięta. W związku z czym, większość z nas – ludzi idei, postanowiła odejść i nie kandydować z list Kukiz’15. W tym momencie pojawił się u nas z propozycją Patryk Hałaczkiewicz – człowiek, który był szefem sztabu Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich i z podobnych względów jak my – odsunął się na bok. Propozycją tą było dołączenie do Komitetu Wyborczego Wyborców JOW Bezpartyjni. Widząc w niej kontynuację zasady oddolności, postanowiliśmy z niej skorzystać.

JOW Bezpartyjni

Niestety w proporcjonalnej ordynacji wyborczej, aby mieć jakiekolwiek szanse na przekroczenie progu wyborczego – należy zarejestrować listy w minimum 21 z 41 okręgów wyborczych wraz z 5 tyś prawidłowo złożonych podpisów. Przy wypełnionym tym warunku można w pozostałych okręgach rejestrować listę kandydatów już bez zbierania podpisów i tym samym kandydować w całym kraju. Niestety mimo wszelkich zapewnień, że podpisy zostaną zebrane – nie doszło do tego. Zebraliśmy w ciągu około tygodnia prawie 5500 podpisów poparcia i zarejestrowaliśmy listę. Niestety niektórzy kandydaci, widząc marne szanse na uzyskanie jakiegokolwiek, w miarę dobrego wyniku – postanowili wycofać się z kandydowania. W przypadku okręgu wyborczego w woj. podlaskim, wg dzisiejszej ordynacji wyborczej, ilość kandydatów na liście wyborczej musi być równa ilościom mandatów przypadających na dany okręg – czyli 14. Kiedy poprzez składane rezygnacje na naszej liście zostało jedynie 12 kandydatów, lista została z urzędu wycofana.

logo

Niezrażeni obiema tymi sytuacjami – postanowiliśmy zacząć działać sami. W związku z tym powstała inicjatywa założenia Stowarzyszenia Bezpartyjni. Na daną chwilę naszym głównym celem jest dobro polityki regionalnej. Będziemy dążyć do tego, aby Podlasie przestało być postrzegane jako Polska „B”, a wręcz przeciwnie – aby nasz region sukcesywnie zyskiwał znaczenie na arenie ogólnopolskiej.

Nasz numer konta:

Bezpartyjni
18 1950 0001 2006 2804 2562 0002
IDEA Bank

Dołącz do nas na:

Back to Top